מרן הרב עובדיה מזווית שלא הכרנו

"הביאני המלך חדריו" הרב עובדיה זצוק"ל מזווית שלא הכרנו. הבמאי הרב זאביק הראל מצלם בימים אלה סרט חדש ומסקרן מיומנו האישי של החברותא של הרב זצוק"ל.

מאת רביטל בללי-צימרינג

 

הסרט "הביאני המלך חדריו" עוסק בדמותו המופלאה של פוסק הדור הרב עובדיה יוסף זצ"ל מזווית מאוד מיוחדת דרך מפגש עם יהודי יקר שלכאורה הוא יהודי מן השורה-  הרב אליהו שטרית שליט"א –  שהתגלגל בצורה מיוחדת להיות כמעין "חברותא" של הרב עובדיה זצוק"ל. בעשרים ושתיים השנים האחרונות לחייו של מרן היה הרב שטרית יושב כעשר שעות ביום על שולחנו ובעצם היה האדם הקרוב ביותר לרב. הוא גם עזר בעריכת כל ספריו בתקופת חיים זו. הסרט הוא בעצם הצצה לדמותו של מרן דרך עיניו של יהודי שזכה לשבת ליד גדול הדור כל כך הרבה שעות מדי יום ולהכיר את הרב מזווית אישית. רובם של הסרטים שנעשו עד היום של הרב עובדיה זצוק"ל סקרו בעיקר את ההיסטוריה של חיי הרב מילדותו באופן כרונולוגי. הרבה מהתוכניות שנעשו בטלווזיה ניסו לברר בעיקר נקודות חיצוניות של חיי מרן ,בהקשרים של פוליטיקה וסביבה. הסרט "הביאני המלך חדריו"  משתדל לעסוק בעיקר בנקודה הפנימית שממנה נבע הכל  וזהו חדר הלימוד של הרב עובדיה זצוק"ל כמשל חיצוני לאותו עולם פנימי של ענק תורה שהלוויתו החד פעמית הרעידה את כל העולם היהודי . הסרט מנסה לברר מהו אותו כוח משיכה עצום שהיה לרב בזכות לימוד התורה שבה הגה יומם ולילה.

בזכותו של הרב שטרית הסרט ממחיש בצורה אישית איך נראה עולמו הפנימי של גדול עולם. הרב שטרית שישב דרך קבע עם מחשב לצדו של הרב וערך את ספריו הרגיש עם השנים שמדי פעם הרב עובדיה מוצא בו איש שיח לשוח את אשר על לבבו מעבר ללימוד. הרב שטרית הבין 'ששיחת חולין של ת"ח צריכה לימוד והוא פתח קובץ במחשב בו הוא רשם כל פעם תאריך ותחת התאריך את הדברים האישיים שהרב סיפר לו. הסרט  מלווה את היומן האישי והמיוחד הזה שכתב הרב שטרית. הרב זאביק הראל :" דרך עשיית הסרט זכיתי בעצמי מאוד להתקרב לרב שתמיד אהבתי אבל  פגשתי צדדים שונים באישיותו שאף פעם לא הכרתי , לרגישות העצומה שלו לכל הסובבים אותו, לגבורה הגדולה שהייתה לו בעבודת ה' האישית שלו דברים שיצרו בי חיבור מיוחד שלא היה לי לפניכן לרב ואני מקווה שזה גם יחבר עוד אנשים שלא זכו עדיין להכיר את דמותו מזווית כזאת."
 
הרב הבמאי זאביק הראל ,32, בוגר בית הספר לקולנוע "תורת החיים " עוסק מספר שנים בבימוי והפקת סדרת סרטים בשם "פרויקט והיו עיניך" על דמותם של גדולי ישראל. שאלנו אותו לגבי הפקת הסרט על הרב עובדיה: " אחרי פטירתו של הרב עובדיה יוסף האמת שלא חשבתי ליצור על דמותו סרט כיון שהיה ברור לי שרבים יעשו עליו סרטים ואני דווקא משתדל להיכנס לדמויות כאלה שפחות זכו לחשיפה בתחום המדיה. הפגישה הראשונה שלי עם הרב שטרית היתה בשיחה שהוא נתן בישיבת תורת החיים בימים הראשונים שאחרי פטירת הרב עובדיה. האמת שלא ידעתי על קיומה של השיחה ובהשגחה פרטית עברתי ליד בית המדרש ושמעתי מעט מדבריו והדברים משכו אותי שלא יכולתי להמשיך ללכת ונשארתי להקשיב. הסיפורים האישיים שהוא סיפר והחן המיוחד שיש לרב שטרית מאוד נגעו בי. אבל שוב לא ראיתי שכרגע אני הולך לעשות סרט. אלא שבהשגחה כמה ימים לאחר מכן חבר טוב הסיע את הרב שטרית להרצאה והרב שטרית סיפר לו שהוא משתוקק לעשות סרט ולבטא את כל מה שהוא חווה אצל הרב ולהעניק אותם לרבים. החבר אמר לרב שטרית שיש לו חבר שמתעסק בעשיית סרטים על צדיקים וכך נולד החיבור בינינו ומתוכו החל לצמוח הסרט. שמחתי מאוד על הזכות להיות זה שינגיש את סיפורו של הרב שטרית לעולם וזכיתי להיכנס ולצלם בלשכתו ובחדר הלימוד של הרב עובדיה יוסף ולתעד את המקום המיוחד הזה. הפרויקט "והיו עיניך", סרטים על גדולי ישראל החל מסרט הגמר של הרב זאביק הראל בביה"ס לקולנוע יהודי "תורת החיים" שעסק בדמותו של האדמו"ר מפיאסצנה ה"יד .על הסרט זכה הרב הראל פרס ראשון בקטגוריית הסרט הדקומנטרי הקצר בפסטיבל הקולנוע הבינ"ל בסינמטק ירושלים. חלק מנימוקי השופטים היו שאלמלא הסרט לא היו זוכים להכיר את דמותו המיוחדת של האדמו"ר שנרצח בשואה ובסוף נימוקיהם כתבו לרב הראל דברי עידוד שימשיך את המפעל לגלות לעולם עוד דמויות עלומות.
 
הראל : " קבלתי מזה דחיפה גדולה. אני מרגיש כל כך חזק איך בעולם כזה שכולם מחפשים כוכבים נולדים. יש לנו אפשרות לחבר את עם ישראל לכוכבים האמיתיים שכבר נולדו והאירו את כל שמי תבל. 'סופרמנים' כפשוטו .בעלי מידות מופלאות, בעלי מופתים, גאוני עולם. ראיתי ברכה גדולה בפרויקט  הזה. מאז שהתחלתי אני לא מפסיק לקבל בחסד ה' פניות מישובים, מוסדות חינוך, מתנסים וכו'.. שרוצים ערבי הקרנה על הדמויות האלה. אני מעריך שהיו כבר בערך שלוש מאות הקרנות של הסרטים ברחבי הארץ מהגולן ועד מצפה רמון. אני מקבל הרבה פידבק מאנשים שדרך הסרטים האלה הם קנו את הספרים של הדמות מהסרט.ודרך זה התחברו לתורתו וזו השמחה הגדולה שלי. מה שסרט קצר יכול לעשות לאדם זה לחבר אותו לעולם חדש שהוא לא מכיר. זו היכולת הגדולה שיש בכלי המופלא הזה של המדיה הקולנועית. לאחרונה התחלנו בהפקה עלילתית באורך מלא על אחד מגדולי ישראל וזה חידוש גדול כי אני חושב שמעולם לא עלה סרט עלילתי באורך מלא על דמות של 'צדיק' ואני חושב שבעז"ה הסרט יוכל להיות פורץ דרך גם בתחום הזה.
 
הרב זאביק הראל אב ל 4 ילדים מתגורר ביישוב יד בנימין נולד וגדל בבני ברק להורים מסורתיים והתחנך בחינוך ממלכתי דתי. היכרותו עם עולם הטלווזיה והקולנוע החלה בתור לד שגדל על ברכי "ערוצי הזהב" "הרב הראל : "לצערי בתור ילד בזבזתי שעות על גבי שעות בצפייה בקופסת הטלוויזיה וכשגדלתי הרגשתי שיש לי חיבור מיוחד לתחום. כשהייתי בשביעית הוזמנתי לאודישנים ונבחרתי להיות בתפקיד "הדתי" בסדרת טלוויזיה שהוקרנה בערוץ 2 בשם "פיוס בע"מ". שם נחשפתי עוד יותר לעולם הזה. במקביל התחזקתי מאוד מבחינה רוחנית והלכתי ללמוד בישיבת "תורת החיים" בגוש קטיף. שם החלטתי לעזוב את התחום למרות שקבלתי הזמנה לעונה שניה בסדרה והחלטתי להשקיע את רוב הזמן והמרץ בלימוד בישיבה. באיזה שהוא שלב אחרי כמה שנות לימוד הרגשתי שאני צריך לפתח בי את התחום הזה אבל לא מצאתי מקום טוב מבחינה רוחנית שאני יכול לעשות זאת. כשמו"ר הרב טל הודיע שהוא רוצה לפתוח בית ספר לקולנוע זה היה בשבילי כמו כפפה ליד ונרשמתי למחזור הראשון" "אני מרגיש איזה חיבור לאדיר זיק ז"ל למרות שלא הכרתי אותו באופן אישי ,אני מרגיש כשאני נפגש עם יצירות שלו שהיה לנו בהרבה מובנים תחומי עניין דומים ואני מרגיש באיזה מקום שהוא בנה קומה מסוימת ביצירה היהודית שלו ויש לנו תפקיד להמשיך וליצור מהמקום שהוא עצר. יש לי גם אהבה גדולה ליצירות של הבמאי שמחה יעקובביץ' וגם הרבה חיבור לתחום שהוא מתעסק בו של 'עיתונות חוקרת'.
 
לגבי עתיד הקולנוע היהודי אני מרגיש שכמו שבעולם המוזיקה ששם כבר  היתה מהפכה אדירה מבחינה רוחנית, החזרה הגדולה בתשובה שם, והחזרה הגדולה בכלל לעולם הפיוט והשירה של בית אבא.. כך הניצנים של המהפכה מתחילים גם בתחום הקולנוע. אנחנו כבר זוכים לראות עוד ועוד נקודות אור של עולם חדש שמחפש את השורשים היהודיים שלו ויש לנו תפקיד גדול בזה. קולנוע יהודי זה בעצם איך להעביר דרך הקולנוע את היהודי שבי. אם בשיעור אנו מעבירים מידע בשכל, הקולנוע כשאר כלי האומנות הוא איך להעביר את מה שבליבי ללבות אחרים ורק דברים שיוצאים מן הלב נכנסים אל הלב. אנחנו בדור הגאולה וצריכים להביא את העולם למציאות של "ומלאה הארץ דעת ה'".התפקיד שלנו כאנשי קולנוע להוציא את העולם היהודי שבוער בליבנו החוצה ולהבעיר בו הרבה לבבות ששכחו מהו החום היהודי האמתי המקורי והאותנטי.
 
הרב זאביק הראל לומד מזה 15 שנה בישיבת "תורת החיים" ומשמש גם כראש מדרשה לבעלות תשובה "טוהר" ודמותו המיוחדת והססגונית של הרב הבמאי משרה אווירה מיוחדת גם בקרב בנות המדרשה. " במהלך לימודי בישיבה התחלתי לשלב את לימודי הקולנוע והבנתי היתה ששם יהיה עיקר עיסוקי בעתיד. אלא שבמהלך הדברים התבקשתי על ידי מו"ר הרב טל לשמש בקודש יחד עם אשתי בראשות 'מדרשת טהר' שהיא מדרשה לבנות שממוקמת ביד בנימין שמיועדת לבנות אחרי תיכון שרוצות לבוא לשנה להתחזק ולקבל כלים לחיי תורה. כשנכנסתי לתפקיד שאלתי את הרב האם לזנוח את התחום של הקולנוע שהתחלתי להתפתח בו והוא אמר לי שבעז"ה  אצליח לשלב אותו עם ניהול המדרשה יחד. ובאמת בסיעתא דשמיא אני משתדל לשלב בין שני העיסוקים הללו. אני מרגיש שהדברים אצלי בנפש מאוד משתלבים כי הדבר המיוחד של סרט שהוא בכמה רגעים יכול להגיע להמוני אנשים והוא יכול לתת איזה דפיקה על הלב של רבבות אנשים ולהעביר איזה מסר רוחני חינוכי אבל חסר בו הממד של תהליך שלם שיש בחינוך פרטני שאדם עובר כשהוא רוצה לבנות את עצמו . לעומת זאת המדרשה זה קבוצה יותר קטנה של בנות אבל העבודה אתן היא עבודה אישית יומיומית שבה זוכים לראות את ההתפתחות שכל אחת עוברות עד שאנו זוכים לראות אותן מקימות את בתיהן כנשים בישראל בעלות בית של תורה יראה ואהבה. החיבור בין מימד הרוחב והעוצמה של הקולנוע לבין העולם הפרטני העמוק של המדרשה משלים אצלי שתי נטיות שיש בנפשי."

שתף מאמר:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

מאמרים נוספים

כלב השמירה של היצירה

על האיגודים המקצועיים בתחום הקולנוע והטלווזיה בישראל והפעם על איגוד התסריטאים. מאת רביטל בללי-צימרינג האיגוד הוא הגב הרחב של היוצר העברי

המשך קריאה »