ראיון עם היוצר החרדי – אורי גרודר על סרטו "זרע קודש"

הסרט "זרע קודש" הוא סרט מסע אישי של היוצר עבור בנו המתבגר שהגיע לגיל חינוך, בעקבות אחד מהאיסורים הקשים, החשובים והמורכבים ביותר ביהדות – הוצאת זרע לבטלה, שנחשב לעוון החמור ביותר בתורה.

הסרט חושף בפעם הראשונה בצורה כנה ואמתית את הדרך בה מתמודדים רבנים, מחנכים והורים בתוך הקהילה החרדית בהכשרת ילדיהם לשמירת הברית  ברית המילה ועד לחתונה.  נפגשנו עם היוצר לשיחה על הסרט, אופן יצירתו והתהודה העצומה שהסרט מחולל.

 נכתב ע"י רביטל בללי-צימרינג
לצפייה בקטעים נבחרים מתוך הסרט – בקישור למטה.
גרודר, 44, ברסלבר, חוזר בתשובה, מתגורר עם משפחתו בעיר אלעד, למד בישיבה של הרב אויערבך שליטא בתל אביב, בישיבת נחלי נצח של הרב  שמואל שטרן במאה שערים וב'כולל ברסלב' באלעד. צלם צבאי, ובעל תואר ראשון בהצטיינות בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. מורה לקולנוע בביה"ס לקולנוע יהודי "תורת החיים" ביישוב יד בנימין. הסרט נמצא באתר YNET  בעמוד הראשי לצפייה חופשית ומעורר תגובות והדים רבים. בין התגובות שנכתבו: מדהים, מחזק, כל הכבוד, שאפו! " יש לי ווידוי אישי. כבחור דתי שניסה להיגמל פעמים רבות מהחטא הנורא הזה במשך שנים רבות, וכל פעם מחדש החלטתי שאפסיק אך נפלתי שוב.. אני מרגיש שהסרט הזה נותן לי כוחות התמודדות שלא היו לי עד היום!! הצלחת להעביר את המסר בצורה הכי טובה שניתן לתאר!! אני אסיר תודה לך על האומץ והיוזמה שלך בעשיית הסרט המורכב הזה ואני בטוח שיעמדו לך זכויות רבות על זיכוי הרבים באמצעותו. ישר כוח!! "
 
הי אורי, קודם כל ברכות מקרב לב על ההצלחה של הסרט החדש.  זה דבר מדהים ומרגש לראות יצירה כזאת שזוכה לחשיפה כלל עולמית בנושא כל כך יהודי! האם אפשר לקרוא לזה הצלחה מסחררת או שעדיין מוקדם מדי ?
ברוך השם יש כבר הצלחה לסרט בהקרנות בארץ בסינמטקים וכן בתפוצה והתהודה שלה הוא זכה בשידור ובצפיות ברשת,   מחמם את הלב הביקורות הטובות של המבקרים הרחוקים והקהל הרחב שמאד אוהב את הסרט תודה לאל וכן הפריצה שלו לפסטיבלים חשובים והשידור באירופה והמכירה שלו למפיץ אמריקאי , הכל בגדר מה רבו מעשיך השם, ניסים ונפלאות ממש.
 
 
למה דווקא להתעסק בנושא כזה רגיש שהצניעות יפה לו? 
יש הרבה בורות בנושא אצל אחינו הרחוקים וגם הרבה בלבול אצל החוזרים בתשובה וגם כי אף פעם לא עשו סרט על  זה אז זה גם אתגר. וקודם כל קיבלנו אישור מרבנים חשובים שאמרו שזה גם יעזור לעולם החרדי אז יצאנו לדרך.
 
איך העבודה כאדם שומר תורה ומצוות בתוך העולם הלא דתי ?   
לא פשוטה ולא כל אחד יכול לעבוד במקום חילוני מכמה סיבות במיוחד של צניעות אבל מתפלל על זה הרבה וגם רואה בזה שליחות היות ואתה נציג וחייל של השם במקומות כאלה אז ניגשים אליך לדבר על יהדות בלי קשר לעבודה .
 
איך היה תהליך העבודה על הסרט – כמה זמן עבדת על הסרט משלב הרעיון ועד לגמר הפוסט?
 על הסרט עבדנו כ 9 חודשים ממש כיצירת הוולד אבל אחר כך יש עוד עבודת שיווק ויח"צ כך שיש כשנה עבודה עליו.
 
בסרט אתה נחשף בצורה מאוד מיוחדת – דרוש הרבה אומץ ויושר אומנותי , האם החשיפה הזאת לא הרתיעה אותך?   
החשיפה הרתיעה אותי כל הדרך ויותר את אשתי שפחדה מפניה מאוד . ברגע שהבנתי שזה הכי נכון להגיש כך לצופים את הנושא אז הלכתי עם זה כמה שצריך .
 
 
אבל בכל אופן הסרט מגלה טפח ומכסה טפחיים לגבי חיינו הפרטיים האם יוצרים דתיים יכולים להעז  ולהיחשף בצורה כזאת בנושאים כל כך אישיים מבלי לפחד ממה יגידו?  
בכל סוג של אומנות אם לא מעיזים- לא נוגעים בפנימיות באמת ואז זה לא מעניין באמת את הקהל, אבל צריך לעשות הכל בגדרי ההלכה וההוראה.
 
הסרט הוקרן בערוץ שמונה ומשם לאן הלאה?   
השם   יתברך  נתן לסרט הזה חן ומאד אוהבים אותו כל מיני צופים ולא רק מישראל. הסרט נלקח להפצה בישראל ע"י חברת הפצה רצינית בשם גוטופילמס שמתעסקת בסרטים בתחום היהדות   שכבר מכרה אותו לשידור בטלוויזיה באירופה (שוודיה ועוד) וכן מפיץ אמריקאי טוב וחשוב (ויהודי) אחרי שקיבל המלצות מהפסטיבל היהודי בירושלים ובזכות הזכייה של הסרט בפרס בקליפורניה הוא ראה התלהב ולקח את הסרט תחת חסותו ועומד להפיצו לקולנוע בצפון אמריקה . המהלך הראשון שהוא עשה זה להכניסו לתחרות הבינלאומית של פסטיבל סנטה ברברה שזה פסטיבל מאד נחשב שם ככה שאנחנו ב"ה בידיים טובות וה' עזר ועוזר להריץ את נושא קדושת ישראל קדימה לעולם . בגרסה לקולנוע המפיץ ביקש שנאריך את הסרט לפיצ'ר באורך שעה וחצי ככה שאנו שמחים מאד כי יש הרבה חומרים שלא נכללו בשעה שהקציבו לנו ערוץ 8. אז נעשה "זרע קודש מכה שנית"…
 
קולנוע של יוצרים דתיים הוא לקהל דתי או לקהל כללי ?   
אפשר לעשות קולנוע לדתיים ואפשר לעשות לחילוניים והכי טוב לפגוע בכל הקהלים או לעשות קירוב לבבות
 
האם אפשר ליוצר חרדי או דתי ללמוד איך לעשות קולנוע טוב ואיכותי במקום תורני שומר תורה ומצוות?    
התשובה היא כן , חיובי ,בטח ,בלי שום ספק ,הכל בעזרת תפילה סייעתא דשמיא והרבה רצון ועשיה בפועל בלי להתעצל.
 
האם אפשר לעשות קולנוע טוב בלי לראות קולנוע? 
 זה קשה בלי לראות בכלל צריך צפיה מבוקרת לשם למידה וכן לא כל דבר שיוצא לעולם מבטן הטומאה  צריך לראות ,אבל חייבים לראות ולהבין את השפה הקולנועית של התקופהאיך אפשר לראות סרטים ולהישמר רוחנית ?עם הרבה צנזור ופיקוח ולמי שזה עלול להזיק או להפיל רוחנית אז לא לצפות נקודה. כל אחד/ת יתייעצו עם המורה הרוחני שלו/ה והרב שלו/ה (ואישתו/בעלה:) בהצלחה
 
מה אתה ממליץ ליוצרים דתיים בעבודות הראשונות שלהם?
מצד אחד לא לפחד להביע את עצמם במיוחד בתוכן היהודי והתורני שיש לו כל כך הרבה צימאון כמו שאמר הנביא עמוס "לא צמא למים כי אם לדבר השם" ועדין לחפש את הקהל יעד הכי נכון למה שאת/ה רוצה להגיד כי זה משפיע על דרך העשייה והצורה הסופית של הסרט כי לכל קהל יש לכוון בדיוק בשבילו מה שהוא מכיר ואוהב. מצד שני להשקיע הרבה מאמצים. בעשיה ובתפילות והרבה סבלנות בכל אופן כל רגע ודקה שאתה עושה משהו לכבוד השם יתברך לא הולך לאיבוד ולנסות שוב ושוב להיות מקורי ויחד עם זה מסחרי בתחום כה חשוב הזה ולזכור כל הזמן שאנחנו עובדים עבור  השם יתברך וזה נותן את כל הכח להמשיך הלאה להשפיע טוב דרך האמצעי שלו ..שנזכה להיות הצלמים/במאים/עורכים/תסריטאים ויוצרי הקולנוע של מלך המשיח במהרה בימינו אמן.

שתף מאמר:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

מאמרים נוספים

כלב השמירה של היצירה

על האיגודים המקצועיים בתחום הקולנוע והטלווזיה בישראל והפעם על איגוד התסריטאים. מאת רביטל בללי-צימרינג האיגוד הוא הגב הרחב של היוצר העברי

המשך קריאה »